دات نت نیوک
04 97

یکی از ماژول های موجود برای ایجاد فروشگاه در دی ان ان ماژول هات کیک می باشد که به زبان MVC نوشته شده است و توانایی های زیادی در ایجاد فروشگاه در بستر دی ان ان در خدمت طراحان قرار می دهد.


 

توضیحات تکمیلی:

برای شروع به کار در ماژول هات کیک ابتدا باید از آدرس زیر وارد کنترل مدیریت این ماژول گردید:

Admin--> Hotcakes Administration

اموزش ماژول هات کیک

بعد از این مرحله وارد پیشخوان می شویم که در این قسمت خلاصه ای ا زگزارش سفارشات دیده می شود.

محصولات جدید را در منوی کاتالوگ وزیر مجموعه هایش می توان افزود

اموزش ماژول هات کیک

محصولات:

در قسمت محصولات می توانیم محصولات جدید را وارد نماییم برای افزودن محصول جدید باید بر روی دکمه افزودن محصول جدید کلیک کرد

تعریف محصول در ماژول هات کیک

در این قسمت مشخصات محصول از جمله نام محصول ،کد محصول ،قیمت محصول،عکس محصول و دیگر مشخصات کلی محصول را وارد می نماییم.

اگر محصول ما نیازی به حمل نداشته باشد و خریدار بعد ارز پایان مراحل خرید بتواند ان را دانلود نماید باید تیک مربوط به محصول بی نیاز از حمل زده شود

تعریف محصول دانلودی در هات کیک

برای افزودن عکس بیشتر به محصول از همین قسمت به زیر صفحه تصاویر بیشتر رفته و سایر عکس های محصول را وارد می نماییم

افزودن چندین تصویر برای محصولات

در دسته بندی ها می توانیم کتگوری های مربوط به محصول را انتخاب نماییم(این کتگوری ها را باید از قسمت کاتالوگ — دسته بندی ها تعریف نمود)

در مرحله ی بعد یعنی انتخاب ها-ویرایش می توان آپشن های محصول را وارد نمود به عنوان مثال اگر محصول دارای خصیصه خاصی باشد باید خریدار مبلغی را بیشتر از قیمت اولیه محصول پرداخت نماید.این خصیصه را می توان از نوع فیلد های متفاوتی از جمله دراب دان لیست و غیره تعریف نمود(در قسمت 2 نوع فیلد هارا مشخص می نماییم)

تعریف ویژگی برای محصولات

بعد از انتخاب نوع فیلد اگر تیک مربوط به این انتخاب فهرست،تصاویر،قیمت ها و یا کدها را تغییر می دهد زده شود این فیلد در تب انتخاب ها-انواع نمایش داده می شود و ما می توانیم در این قسمت خصیصه هایی مانند عکس محصول ،قیمت و حتی کد محصول را تغییر دهیم تا در صورتی که خریدار این آپشن را انتخاب نمود مشخصه های جدید برایش نمایش داده شود.

اگر محصول وارد شده دارای فایل دانلودی بوده این فایل را در قسمت دانلود فایل آپلد می نماییم در این قسمت می توان دفعاتی که می توان این محصول را دانلود نمود و یا حتی مدت زمان این کار را مشخص کرد. در قسمت موجودی انبار مشخصات مربوط به موجودی از جمله می نیمم مقداری که می تواند در انبار واقع شود را تعریف می نماییم. از قسمت محصولات مرتبط می توان انواع محصولات را به یکدیگر ارتباط داد برای این کار بعد از ورود به این قسمت تمامی محصولات لیست می شوند و با انتخاب محصول مورد نظر و زدن دکمه افزودن محصولات انتخاب شده ارتباط بین محصولات ایجاد می شود

محصولات مرتبط

در قسمت تب های اطلاعاتی به شما اجازه افزودن تب های متعدد داده می شود برای انجام این کار بعد از زدن دکمه جدید در قسمت عنوان تب عنوان تیب را وارد می نماییم و در کادر اچ تی ام ال پایین مطالب مربوطه را وارد می نماییم و در انتها کارمان را سیو می نماییم. از تب نقد ها نیز می توان نقد های مربوط به محصول را مدیریت نمود. در تخفیفات حجمی می توان تعریف نمود که اگر از تعدادی بیشتر این محصو خریداری گردد به مقدار تعریف شده به خریدار تخفیف داده شود. و در انتها نیز می توانیم نقش هایی که می توانند این محصول را مشاهده یا خرید نمایند را مشخص می نماییم در صورتی که نقش خاصی تعریف نکنیم محصول پابلیک یا عمومی می شود.

ایجاد دسته بندی در ماژول هات کیک

در این زیر صفحه می توان کتگوری های مربوط به محصولات را تعریف نمود برای این کاراز منوی کشویی اول صفحه دسته بندی را انتخاب و از منوی دوم والد کتگوری را تعریف می نماییم.

اموزش ماژول هات کیک

بعد از زدن دکمه جدید می توانیم مشخصات کتگوری از جمله عکس مربوط به کتگوری،نام کتگوری،و دیگر مشخصات آن را وارد نماییم.بعد از زدن دکمه ذخیره تب های انتخاب محصول و نقش ها نیز فعال می گردد.در قسمت انتخاب محصول از لیست محصولات محصولات مرتبط به این کتگوری را انتخاب می نماییم و در قسمت نقش نیز نقش هایی که توانایی خرید و دیدن محصولات مربوط به این کتگوری را دارند را انتخاب می کنیم در صورت عدم انتخاب نقش این کتگوری پابلیک تعریف می گردد.

نکته: اگر در زمان تعریف محصول، محصول را به عنوان یک بسته معرفی نماییم به تب های مربوط به تعریف محصول تب محصولات پکیجی افزوده می شود

تعریف محصولات پکیجی

در تب محصولات پکیجی تمامی محصولات لیست می شوند و شما می توانید محصولاتی را که قرار است با این محصول در یک پکیج قرار گیرند و هنگام خرید این محصول شامل آن محصول ها نیز بشود و تعداد هر محصول در پکیج را تعیین می نمایید.

اموزش ماژول هات کیک

بلوک های محتوی:

در این قسمت کد های مربوط به هدر و فوتر مربوط به ماژول ویو تعریف می گردد

نکته: درهنگام تعریف محصول باید هدر و فوتر مورد نظر انتخاب گردد.

تعریف انواع محصول در هات کیک

در این قسمت می توان انواع مختلفی از محصولات را تعریف نمود و برای هر نوع از این محصولات اکسترافیلدهای خاصی قرار داد.(در زمان وارد نمودن محصول اگر از قسمت نوع محصول ،نوع محصول مورد نظر را انتخاب نماییم اکسترا فیلد های مربوط به آن محصول نمایش داده می شود و می توان به این اکسترا فیلدها برای محصولات مقدار داده شود)

تعریف مشخصه های نوع محصول

در این تب ما اکسترا فیلدهای مربوط به انواع محصول را که در بالا بیان گردید تعریف می نماییم. در این قسمت می توان مشخصات اکسترا فیلد و خصیصه های آن از جمله نمایش آن در سایت و یا سرچ پذیری اکسترا فیلد را تعریف نمود.

اموزش ماژول هات کیک

در قسمت انواع عضویت می توان عضویت هایی را تعریف نمود که در صورت خرید محصول مورد نظر این نقش به افراد داده شود.برای انجام این کار ابتدا دکمه ی افزودن نوع عضویت را زده و کادر باز شده را پر می نماییم

اموزش ماژول هات کیک
  1. در این قسمت نام عضویت نوشته می شود
  2. در این قسمت باید یک نقش دی ان انی تعریف نمود تا شخص با این نام عضویت بتواند این نقش دی ان انی را بپذیرد.
  3. مدت زمانی که این نقش به عضو داده میشود
  4. نوع دوره ی زمانی مثل روز ،ماه و یا سال

بعد از انجام این مراحل در زمان تعریف محصول می بایست نوع محصول را از این نوع عضویت تعریف نماییم تادر صورت خرید محصول اشاره شده نقش دی ان انی تعریف شده به آن عضو داده شود.

نقد و بررسی:

در این قسمت می توان تمامی نقد های موجود برای تمتمی محصولات را مدیریت نمود از جمله حذف و یا اجازه مشاهده برای عموم.

مخزن فایل:

در این تب تمامی فایل های آپلد شده برای تمام محصولات لیست می گردد و مدیر می تواند آنها را حذف و یا ویرایش نماید همچنین از این قسمت می تواند مجوز دفعات دانلود و یا زمان آن را مدیریت نماید.

فروش ویژه:

این قسمت که از زیر مجموعه بازاریابی محسوب می گردد برای تعریف تخفیفات خاص مثلا تخفیف در حمل و نقل یا تخفیف در محصولات به خصوص می باشد. به عنوان مثال در این قسمت می توان گفت که اگر فرد از سقف 500 هزار تومان بیشتر خرید کند 30% در هزینه حمل و نقل تخفیف می گیرد یا موارد مشابه به این دست

امتیازها:

در این قسمت می توان برای انواع خرید ها امتیاز تعریف نمود به عنوان مثال برای هر هزار تومان تخفیف یک امتیاز داده شود که از این امتیازها در هنگام خرید برای تخفیفات استفاده می گردد.

مشتری ها:

در این قسمت که از زیر مجموعه های صفحه مردم می باشد، نام،آدرس ایمیل و دیگر مشخصات خریداران قرار دارد همچنین در این قسمت می توان خریدار جدید نیز تعریف نمود.در اینجا می توانیم به مشتری های مختلف گروه های قیمت متفاوتی بدهیم(گروه قیمت ها در قسمت گروه قیمت از زیر مجموعه های مردم تعریف می گردد)

گروه قیمت:

در اینجا انواع گروه قیمت ها و میزان تعدیل قیمت ها بیان می گردد.

تولید کنندگان:

می توانیم در این قسمت تولید کنندگانی که محصولات فروشگاه را تولید می نایند را تعریف نمود.

فروشندگان:

می توان در این قسمت فروشندگان متعددی را تعریف نمود ودر زمان تعریف محصولات محصولات را مربوط به یک فروشنده خاص تمود تا با این روش به کمک خود ماژول هات کیک در صد فروش و گزارش کار هریک از فروشندگان محاسبه گردد.

سفارشات:

در این صفحه و زیر صفحاتش تمامی سفارشات در تمامی مراحل سفارش از درحال انتظار تا تکمیل شده و مدیریت آنها بیان گردیده است

اموزش ماژول هات کیک

در قسمت مدیریت سفارش ها تمامی سفارشات لیست گردیده و می توانیم آنها را مدیریت نماییم به عنوان مثال خریدی که به صورت چکی پرداخت شده باشد در این قسمت به عنوان دریافت شده بیان می گردد برای اینکه خرید به صورت کامل صورت پذیرد باید ار قسمت اضافه پرداخت شده/ارسال شده وضعیت را به حالت تکمیل شده تغییر دهیم.

نمایش سفارش های داده شده

در قسمت ویرایش سفارش توانایی تصحیح ویرایش ها را داریم و در قسمت پرداخت می توانیم به صورت دستی موارد پرداخت مانند شماره چک دریافت شده از مشتری، مبلغ و یا دیگر موارد پرداخت را وارد نمود. در قسمت ارسال نیز طریقه ارسال محصول و کد پیگیری مشخص می گردد. بعد از انجام این مراحل با کلیک بر روی دکمه چاپ می توان از اطلاعات سفارش پرینت گرفت. همچنین از دیگر قابلیت های مربوط به این ماژول می توان به توانایی گزارش دهی براساس خلاصه ای از کل فروش (در قسمت گزارش خلاصه)، گزارش روزانه ی فروش(در قسمت تراکنش برحسب روز)،گزارش میزان فروش کل هریک از محصولات در بازه زمانی خاص مثلا یک ماه(در قسمت فروش محصولات)، گزارش فروش ها در مدت زمان معلوم((بدون توجه زیاد به نوع محصول))(در قسمت سفارش بر اساس تاریخ)، فعالیت های مربوط به کارت های اعتباری(درقسمت فعالیت کارت اعتباری)، گزارش مربوط به بازاریابان از جمله میزان فروششان و میزان پرسانت دریافتی بازاریابان(در قسمت گزارش بازاریاب)،گزارش ربوط به میزان دریافت و یا طلب بازاریابان(در قسمت پرداخت های بازاریابان)،میزان محصولاتی که با انواع کوپن ها به فروش رسیده اند(فروش با کوپن)،گزارش مقدار مالیات های مربوط به فروش(گزارش مالیات بر فروش)،و مشاهده ی محصولاتی که بیشترین فروش را داشته اند(محصولات پر فروش)و همچنین گزارش گیری بر حسب مبلغ و یا زمان استفاده از کارتهای هدیه(کارت هدیه) می توان اشاره نمود.

مدیر:

مدیریت ماژول هات کیک

در این قسمت از زیر صفحه بازاریابان درصد دریافت بازاریابان از فروش و توافق نامه ی مربوط به آنها و دیگر اطلاعات مربوط به بازاریابان تعریف می گردد.

اعتبارسنجی آدرس:

این قسمت برای این تعیین شده است که در زمان خرید حتما آدرس درست داده شود و از نوشتن موارد دیگر به جای آدرس جلوگیری نماید اما این امکان تنها در کشور آمریکا قابل استفاده می باشد و در دیگر کشور ها فعال نمی باشد.

قالبهای ایمیل:

در این قسمت قالب های ایمیل های ارسالی و مواردی که در ایمیل ها ارسال می گردد را تعریف می نماییم از جمله موارد ارسالی برای ایمیل های مربوط به خرید محصولات.

غربالگری تقلب:

در این قسمت خصیصه هایی را که اگرمشابه آنها در هریک از آدرس های ایمیل،آدرس های ای پی یا دیگر موارد مشاهده گردد این موارد تقلبی هستند را تعریف می نماییم (اگر 5 یا بیشتر مورد مشابه بین خصیصه تعریف شده و مقدار وارئ شده وجود داشته باشد آن مقدار را به عنوان تقلب محسوب می نماید.)

سفارش ها:

در این تب مشخصات مربوط به زمان سفارش بیان می گردد مثل اینکه د رهنگام خرید بتوانند محصولاتی را که دارای قیمت صفر هستند را به سبد خرید خود اضافه نمایند یا خیر و یا اینکه حتما باید در زمان خرید اساسنامه خرید را تایید نماید و حد اکثر تعدادو یا وزنی که یک فرد می تواند از یک محصول سفارش دهد مشخص می گردد.

روش های ارسال:

در این قسمت می توان روش های ارسال محصولات مانند ارسال از طریق پست و یا دیگر روش های ارسال را مشخص نمود.و پس از آن دکمه افزودن روش ارسال را می زنیم.

مدیریت ماژول هات کیک

بعد از آن اگر بخواهیم روش را حذف نماییم بر روی قسمت 2 در عکس کلیک می نماییم و برای تنضیمات بیشتر و یا تصحیح روش حمل بر روی آیکن مداد(قسمت 1 در شکل)کلیک می نماییم.

روش های ارسال در ماژول هات کیک

در پنجره باز شده می توان نام روش ارسال را مشخص نمود همچنین می توانیم هزینه ارسال(قسمت شماره 1 در تصویر)و همچنین مناطقی را که ارسال ممکن است رامشخص نماییم(قسمت شماره 2 در تصویر)((مناطق ارسالی را باید از قبل در قسمت مناطق ارسال از همین مجموعه تعریف نماییم.))

روش های ارسال در ماژول هات کیک

مناطق ارسال:

در این قسمت مناطقی که ارسال کالا وجود دارد راتعریف می نماییم(در قسمت کادر مشخص شده در عکس)

روش های ارسال در ماژول هات کیک

سپس با کلیک بر روی آیکن مداد به قسمت ویرایش مناطق تعریف شده می رویم.در این قسمت می توانیم کشورهایی را که به آنها ارسال انجام می شود را انتخاب نماییم(1)((بخش کشور هایی که به آنها ارسال صورت می گیرد را در کشور ها از زیر صفحه ی مربوط به تنظیمات تکمیل می گردد)).بعد از انتخاب کشور مورد نظر در کادر کناری آن استان مورد نظر را که در آن کشور است را مشخص می نماییم(2)و در انتها دکمه افزودن محدوده منطقه را می زنیم(3).

روش های ارسال در ماژول هات کیک

بسته بندی و ارسال:

در این قسمت هزینه ی بسته بندی و ارسال محصول را مشخص می نماییم و می توانیم تعریف کنیم که این هزینه برای هرمورد از محصولات صورت گیرد و یا برای هر سفارش.همچنین می توان تعیین نمود که هزینه بسته بندی برای محصولات بی نیاز از حمل نیز محسوب گردد.

روش های ارسال در ماژول هات کیک

مدیریت نمایه ها:

در این قسمت می توانیم تم مربوط به فروشگاه را تغییر دهیم.

مدیریت نقش ها:

در این قسمت از ماژول هات کیک به شما این امکان داده می شود که مدیریت بخش های مختلف سایت را به افراد مختلف که دارای نقش های دات نت نیوکی مختلف هستند بدهید.

مدیریت نقش ها در ماژول هات کیک

در صورت دادن مدیریت کاتالوگ(1) به یکی از نقش های دات نت نیوکی این فرد باورود به پنل مدیریتی هات کیک به صفحات داشبرد،کاتالوگ و زیر صفحاتش و بازاریابی و زیر صفحاتش دسترسی خواهد داشت.

مدیریت نقش ها در ماژول هات کیک

با دادن دسترسی مدیریت مشتری ها و سفارش ها (2)نیز به یکی از نقش های دات نت نیوکی فرد با این دسترسی به منوهای پیشخوان،مردم و زیر صفحاتش،سفارش ها و زیر صفحاتش و گزارش ها دسترسی خواهد داشت.

مدیریت نقش ها در ماژول هات کیک

و با دادن مدیریت فروشگاه به یکی از نقش ها این نقش قادر به دیدن صفحات پیشخوان،مدیر و تنظیمات خواهد بود .

مدیریت نقش ها در ماژول هات کیک

با دادن دسترسی موبایل به نقشی برای این نقش امکان استفاده کامل از اپلیکیشن موبایل فراهم می گردد.همچنین امکان مدیریت سفارش های ثبت شده و به روز رسانی جزییات ارسال را فراهم می کند کاربرهای این گروه همچنین دسترسی مشاهده جزییات مشتری متصل به یک سفارش را خواهد داشت.

در زیر صفحات نام و لو گوی فروشگاه،آدرس فروشگاه و موقعیت جغرافیایی اطلاعات مربوط به فروشگاه و سایت خود را وارد می نماییم. در قسمت کشورها می توانیم کشور هایی که به آنها فروش داریم را انتخاب نماییم به این صورت که نام کشور های مختلف لیست گردیده است با زدن تیک کشور(1) فروش به این کشور مجاز می باشد و با برداشتن این تیک غیر مجاز(2).

مدیریت نقش ها در ماژول هات کیک

نکته: در زمان سفارش و یا تعریف محل های ارسال تنها اجازه انتخاب کشور هایی داده می شود که از این لیست تیک خورده باشند.

آدرس های ایمیل:

در این قسمت مشخص می شود که ایمیل ها از چه ایمیلی ارسال شود و ایمیل های مدیریتی به چه ایمیلی ارسال گردد.

روش های پرداخت:

در این قسمت انواع روش های پرداخت پیش فرض وجود دارد و اگر شما درگاهی را به این ماژول اضافه نمایید(1) در این لیست نمایش داده می شود.(برای این کار کافیست فایلهای مربوطه را در فولدر اصلی مربوط به سایت کپی نمایید.)برای فعال نمودن هر یک از روش ها کافیست تیک مربوط به آن روش خورده شود و این حالت در زمان خرید محصولات به مشتری نمایش داده می شود.

مدیریت نقش ها در ماژول هات کیک

نقدهای محصول:

دراین قسمت مدیریت نقدها مانند این که قبل از نمایش نیاز به تایید داشته باشد یا نه و یا تعداد نمایش نقد ها در ابتدا را مشخص می نماییم.

مدیریت نقش ها در ماژول هات کیک

شبکه اجتماعی:

در این قسمت امکان فعال یا غیر فعال سازی شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک را به شما می دهد.

برنامه مالیاتی:

در این قسمت میزان مالیات بر ارزش افزوده به صورت پیش فرض و میزان هزینه ارسال به صورت پیش فرض تعیین می گردد.

پیکربندی صفحات:

در این قسمت در هات کیک مدیریت صفحات و اینکه کدام ماژول هات کیک در کدام صفحه قرار بگیرد را انتخاب می نماییم و ما ژول به طور خودکار این تنظیمات را اعمال می کند.

مدیریت نقش ها در ماژول هات کیک

نویسنده مقاله

سمیرا احمدی

سمیرا احمدی

sa.ahmadi@espidanmfd.ir
*******

مطالب مرتبط