دات نت نیوک
04 97

امنیت وب سایت همیشه اهمیت دارد. با این حال، در طول چند سال گذشته، اهمیت آن افزایش پیدا کرده است.

با افزایش روند HTTPS، گواهینامه های SSL و تمرکز تازه ای در بهبود تجربه کاربر، صاحبان وب سایت در حال حاضر بر امنیت وب سایت بیشتر تأکید دارند.

گواهینامه SSL راهی برای داشتن یک وب سایت امن و مطمئن است.

اما یک گواهی SSL چیست؟ چه کار میکند؟ مزایا و معایب آن چیست؟

اگر چیزی درباره گواهینامه های SSL، HTTPS و رمزگذاری وب سایت نمی دانید، این پست می تواند شما را بسیار راهنمایی نماید

در این مقاله ما مبانی مدارک SSL، نقش آن در بهبود امنیت وبسایت، انواع مختلف گواهینامه SSL و نحوه عملکرد SSL بر رتبه بندی موتورهای جستجو در وب را مورد بحث قرار می دهیم.


 

توضیحات تکمیلی:

یک گواهینامه SSL چیست؟

بر اساس تعریف توسط SSL.com:

"SSL تکنولوژی امنیتی استاندارد برای ایجاد یک لینک رمز شده بین یک وب سرور و یک مرورگر است. این پیوند تضمین می کند که تمام اطلاعات منتقل شده بین سرور وب و مرورگر خصوصی باقی می مانند. "

به عبارت ساده، هنگام نصب یک گواهینامه SSL به وب سایت خود، یک لایه امنیتی دیگر را ایجاد می کند که اطمینان می دهد که هر گونه اطلاعاتی که کاربران در سایت شما به اشتراک می گذارند، 100٪ امن بوده و محافظت می شوند.

همچنین هنگامی که وب سایت شما با یک گواهینامه SSL محافظت می شود، URL از HTTP به HTTPS تغییر می کند. "S" اضافی نشان دهنده گواهی SSL و لایه اضافی امنیتی است.

به عبارت دیگر، بازدیدکنندگان وبسایت میتوانند به سرعت و به آسانی مشخص کنند که آیا یک وبسایت امن است و یا نه فقط با نگاه کردن به URL آن و اینکه آیا با HTTPS شروع می شود یا خیر.

اهمیت صدور گواهینامه SSL

با توجه به نگرانی در خصوص حفظ حریم خصوصی و حفاظت از داده ها، کاربران آنلاین از وب سایت هایی دیدن می نمایندکه 100٪ ایمنی را تضمین نمی کنند.وب سایت ها بدون گواهینامه SSL (وب سایت های HTTP) 100٪ امن نیستند. هر زمان که یک بازدید کننده در چنین وبسایت های ناامن وارد می شوند ، Google Chrome به صراحت کاربران را هشدار می دهد که نباید هیچ اطلاعاتی مانند ایمیل، اطلاعات کارت اعتباری، اطلاعات حساب بانکی و غیره را به اشتراک بگذارند.

این باعث می شود افراد بیشتری و بیشتر از وبسایت خارج شوند. علاوه بر این، این نیز به طور مستقیم بر درآمد سایت و پتانسیل فروش تاثیر می گذارد.

انواع گواهینامه های SSL

نصب یک گواهی ssl دیگر یک گزینه نیست بلکه به نوعی یک اصل مهم می باشد زیرا کاربران در فروشگاه های آنلاین یک امر بسیار مهم هستند و ایجاد فضایی امن که کاربران بتوانند به آن اعتماد داشته باشند برای تمامی وب سایت ها به خصوص وب سایت هایی با درگاه پرداخت امری بسیار ضروری می باشد. این بدان معنی است که شما می بایست برای سایت های خود به خصوص سایت های فروشگاهی ssl نصب نمایید.

علاوه بر این،عیبی برای نصب یک گواهینامه SSL (به استثنای هزینهای که باید تحمل کنید) وجود ندارد، اما مزایای بسیاری وجود دارد.

هنگامی که شما شروع به مرور می کنید متوجه خواهید شد که چندین نوع از گواهینامه های SSL وجود دارد. در اینجا به معرفی 5 نوع SSL می پردازیم:

  1. گواهی SSL تک دامنه (Single domain SSL certificate)
  2. گواهینامه SSL چند دامنه ای (Multi-domain SSL certificate)
  3. گواهی Wildcard SSL
  4. گواهی SSL سازمانی
  5. گواهی SSL تمدید شده (Extended SSL certificate)

اگر یک وبسایت یا وبلاگ دارید، گواهی SSL تک دامنه بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

یک نکته مهم در اینجا این است که گواهینامه SSL تک دامنه زیر دامنه ها را پوشش نمی دهد. اگر شما همچنین زیر دامنه های تحت پوشش را می خواهید، باید به گواهینامه SSL های Wildcard تهیه کنید. اگر می خواهید دامنه های متعدد با چندین زیر دامنه را پوشش دهید، یک گواهینامه SSL چند دامنه می تواند گزینه ای بهتر باشد.

گواهی های SSL و رتبه بندی موتورهای جستجو

آیا یک گواهینامه SSL بر رتبه بندی موتور جستجوگر وب سایت تأثیر می گذارد؟

به طور خلاصه، بلهاین کار به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روی سئو تاثیر دارد.

بگذارید به طور خلاصه توضیح دهیم.اول اینکه، هنگامی که شما از HTTP به HTTPS مهاجرت می کنید، وب سایت شما در رتبه بندی موتورهای جستجو افزایش می یابد.

دوم، یک گواهی SSL تجربه کاربر، میانگین زمان صفحه، میزان درگیری، میزان کلیک، و غیره را بهبود می بخشد. این عوامل در نهایت منجر به بهبود رتبه بندی در SERPs می شود.

Brian Dean از Backlinko نیز یک مطالعه انجام داد که نشان می دهد همبستگی مثبت بین استفاده از HTTPS و موقعیت های بالا در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs).

نویسنده مقاله

سمیرا احمدی

سمیرا احمدی

sa.ahmadi@espidanmfd.ir
*******

مطالب مرتبط