دات نت نیوک
03 97

HTML زبان استاندارد طراحی صفحات وب می‌باشد که از عبارت Hyper Text Markup Language گرفته شده است به معنای «زبان علامت گذاری ابر متن» ، در سال 1999 به دنیا معرفی شد. کليه کدهای صفحه اعم از طرف سرور و طرف مشتری ، در نهايت به کدهای HTML تبديل شده و توسط مرورگر نمايش داده می‌شوند.


 

توضیحات تکمیلی:

HTML زبان استاندارد طراحی صفحات وب می‌باشد که از عبارت Hyper Text Markup Language گرفته شده است به معنای «زبان علامت گذاری ابر متن» ، در سال 1999 به دنیا معرفی شد. کليه کدهای صفحه اعم از طرف سرور و طرف مشتری ، در نهايت به کدهای HTML تبديل شده و توسط مرورگر نمايش داده می‌شوند.

کاربرد HTML

HTML یک زبان نشانه گذاری است ، به اين معنی که دستورالعمل های این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب، به وسیلهٔ آنها نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب، نحوه نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وِب را توصیف می‌کند. هر یک از برچسب های اچ‌تی‌ام‌ال معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند؛ مثلاً برچسب هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر کج کردن یا ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند (Link) به صفحات دیگر در اچ‌تی‌ام‌ال تعریف شده‌اند. فایل های Html با دو فرمت htm. و html. وجود دارند.

نوشتن HTML

یکی از مزیت های HTML این است که فایل های آن با هر ادیتور ساده ای قابل ساختن هستند. مثلا اگر از ویندوز استفاده می کنید میتوانید با نرم افزار Notepad یک فایل HTML را ایجاد کنید. فقط لازم است در هنگامه ذخیره ی فایل در Notepad به آخر نام فایل ، یکی از پسوند های html. یا htm. اضافه کنید و آن را ذخیره نمایید. به همین راحتی میتوانید یک فایل HTML را ایجاد نمایید. کلیه مرورگرهای وب که قادر به درک و تفسیر برچسبهای HTML هستند، کلیه تگ ها را از داخل سند اچ‌تی‌ام‌ال خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان (Render) می‌کنند. HTML یک زبان برنامه‌نویسی نیست! بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساختمند کردن اطلاعات و تفکیک اجزای منطقی یک نوشتار – نظیر عناوین، تصاویر، لینک ها، فهرست ها، بندها، جداول و… – به کار می‌رود. این تگ ها باید در محل درستی تعریف شوند در غیر این صورت حتی ممکن است یک صفحه وب نمایش داده نشود. اما برای راحتی کار و صرفه جویی در وقت خود بهتر است از نرم افزار های پیشرفته و حرفه ای که برای این کار ساخته شده اند استفاده نمایید. نرم افزار های زیادی برای ایجاد صفحات وب وجود دارند (مانند: Visual Studio – Dreamweaver – PhpStorm) )

رابطه HTML با CSS

از سوی دیگر، نباید از اچ‌تی‌ام‌ال به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی یا تنظیم ظاهر صفحات وب استفاده کنیم؛ این وظیفه اکنون بر دوش فناوری های دیگری چون شیوه‌نامه‌های آبشاری (CSS) است. در واقع امروزه از HTML برای ایجاد شالوده و ساختار کلی صفحه وب استفاده می شود و وظیفه زیباسازی و صفحه آرایی بر عهده CSS است.

تفاوت HTML وXHTML

تفاوت بین HTML و XHTML بسیار ناچیز است. المان ها، خصیصه ها و مقادیری که در زبانهای HTML و XHTML بکار می روند دقیقا یکسان هستند. تفاوت این دو زبان در چگونگی نوشتن دستورات آنها می باشد. مهم ترین تفاوت های HTML و XHTML به شرح زیر می باشد: در XHTML بستن تمامی تگ ها الزامی است (حتی تگ های یک قسمتی) حال آنکه در HTML الزامی در بستن تگ ها وجود نداشت. در HTML تقدم بسته شدن تگ های تودرتو اهمیتی نداشت اما در XHTML تگ عنصر داخلی باید قبل از بسته شدن عنصر بیرونی بسته شود. نمایش و قالب بندی سند توسط شیوه نامه: از نظر اچ تی ام ال فرقی نمی کند که شما از تگ های html، head ،body ، DOCTYPE استفاده کنید ولی نوشتن این تگ ها در ایکس اچ تی ام ال الزامی است و اینکه همه XHTML Document ها باید یک عنصر ریشه داشته باشند. مقادیر خصوصیات تعریف شده به صورت inline در تگها باید بین دو علامت "…" قرار گیرند. کوچک و بزرگ بودن حروف در HTML مهم نبود در صورتی که کلیه تگ ها و خاصیت ها در XHTML باید با حروف کوچک نوشته شوند. اگر مقدار خصیصه ای با نام آن یکسان باشد، در HTML می توانید از آن صرف نظر کنید. ولی در XHTML باید مقادیر تمام خصیصه ها را به طور صریح مشخص نمایید.

نویسنده مقاله

naderi

naderi

htnaderi.1230@gmail.com

مطالب مرتبط