دات نت نیوک
04 97

به طور کلی پروتکل به معنی مجموعه ای از قوانین و رویه ها برای برقراری ارتباط می باشد. از جمله این پروتکل ها می توان به http (HyperText Transfer Protocol)و https(Hypertext Transfer Protocol Secure) اشاره نمود.


 

توضیحات تکمیلی:

به طور کلی پروتکل به معنی مجموعه ای از قوانین و رویه ها برای برقراری ارتباط می باشد. از جمله این پروتکل ها می توان به http (HyperText Transfer Protocol)و https(Hypertext Transfer Protocol Secure) اشاره نمود.

پروتکل http :

امکان ایجاد ارتباط بین سیستم های مختلف را ایجاد می نماید .این پروتکل عموما به منظور انتقال اطلاعات و داده ها از سمتوب سرور به مرورگرهای وب استفاده می گردد.نکته ی قابل توجه در این پروتک این موضوع می باشد که در این پروتکل ارسال و دریافت اطلاعات بدون رمزنگاری صورت می پذیرد و همین امر این پروتکل را تا حدی ناامن ساخته است

پروتکل https:

در https انتقال اطلاعات به صورت رمزنگاری شده صورت می پذیرد.در گذشته تنها وب سایت های فروشگاهی یا وب ایت هایی که اطلاعات شخصی افراد را در یافت می نمودند از https استفاده می کردند ولی هم اکنون شرایط متفاوت شده است.یکی از اشتباهات رایج بین کاربران این است که فکر می کنند https همان ssl است اما این فکر درست نمی باشد زیار در https برای انتقال اطلاعات و داده ها از ssl استفاده می گردد و ssl با https متفاوت است.

پروتکل امنیتی SSL چیست؟

SSL یا Secure Socket Layer راه حلی جهت برقراری ارتباطات ایمن میان یک سرویس دهنده و یک سرویس گیرنده است که توسط شرکت Netscape ارایه شده است. در واقع SSL پروتکلی است که پایین تر از لایه کاربرد (لایه ۴ از مدل TCP/IP) و بالاتر از لایه انتقال (لایه سوم از مدل TCP/IP) قرار می گیرد. مزیت استفاده از این پروتکل، بهره گیری از موارد امنیتی تعبیه شده آن برای امن کردن پروتکل های غیرامن لایه کاربردی نظیر HTTP، LDAP، IMAP و… می باشد که براساس آن الگوریتم های رمزنگاری بر روی داده های خام (plain text) که قرار است از یک کانال ارتباطی غیرامن مثل اینترنت عبور کنند، اعمال می شود و محرمانه ماندن داده ها را در طول کانال انتقال تضمین می کند.

ssl

پروتکل https و سئو در گوگل

استفاده از پروتکل https تا حد زیادی تضمین می‌کند که اطلاعات ارسال و دریافت شده در اینترنت توسط افراد غیرمجاز قابل مشاهده و تغییر نخواهند بود. به همین دلیل موتور جستجوی گوگل به طور رسمی اعلام نموده که برای تشویق دارندگان سایت‌های اینترنتی به استفاده از https، به این گونه سایت‌های امتیار مثبت سئو تخصیص می‌دهد.

سایر محاسن استفاده از https

  1. عدم محدودیت در استفاده از ویژگی های مرورگرها مانند مکان جغرافیایی
  2. عدم نمایش هشدار در هنگام مراجعه به صفحات حاوی اطلاعات شخصی

معایب استفاده از https

  1. به دلیل رمزگزاری تمامی اطلاعات ارسال و دریافت شده به سرور، همچنین نام دامنه و صفحات درخواست شده، در نگارش قدیمی https، امکان فعال‌سازی SSL روی هاست‌های اشتراکی که از یک IP استفاده می‌کردند و قیمت مناسب‌تری دارند، وجود نداشت. زیرا هر دامنه از یک کلید رمزگزاری مختص به خود استفاده می‌کند و در نتیجه ارتباط با IP مشترک با چندین کلید متفاوت موجب سردرگمی برای رمزگشایی می‌شود.
  2. لزوم پرداخت وجه اضافی برای خرید گواهی امنیتی از شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این خدمت است. بهای این گواهی برای حالت‌های خاص گاهی بسیار گران‌قیمت خواهد بود و تمامی صاحبان سایت‌ها ممکن است برای پرداخت این مبالغ با مشکلاتی مواجه شوند.
  3. تغییرات در سئو که از آن جمله می‌توان به تغییر لینک‌های داخلی وب‌سایت اشاره کرد. علاوه بر این بروزرسانی htaccess یکی از مهمترین اقدامات دیگری است که باید انجام شود و تمامی این اقدامات باید توسط افراد با تجربه انجام شود. اگر این مورد توسط شخصی کم تجربه یا یک توسعه‌دهنده‌ی بدون مهارت انجام شود، احتمال دارد بر رتبه‌ی وب‌سایت تاثیر منفی داشته باشد.

پ.ن: در کل می توان گفت که استفاده از https در حال حاضر نقش خیلی مهمی در سئوی سایت ندارد و عوامل مهم تری همچون بک لینک، محتوا و غیره نقش پررنگ تری دارند اما از آنجایی که موتورهای جستجو مانند گوگل آینده ی قوانین و سئو را در دست دارند و آنها بر این پروتکل تاکید نموده لاند بهتر است این امکارن را در وب سایت فعال نمایید.

نویسنده مقاله

سمیرا احمدی

سمیرا احمدی

sa.ahmadi@espidanmfd.ir
*******

مطالب مرتبط